Podnikavec mimo zákon: rozhovor s Paulem Waggenerem

Paul Waggener je současně aktivista, country hudebník (patří do rodiny „psanců“, kam náleží také Waylon Jennings, David Allen Coe nebo Willie Nelson), ale také black metalový, synthwave a někdy dokonce neofolkový zpěvák… Sám se prezentuje jako „podnikavec“ na americký způsob v tom smyslu, že znásobuje své aktivity a úkoly… Přinášíme rozhovor s fascinujícím umělcem, který nedávno spolupracoval i s naším národním pokladem Baise Ma Hache..

Ahoj Paule! Vítej na „Le Scribe du Rock“… Prezentuješ se na svém webu jako autor, hudebník, umělec a podnikavec… Můžeš čtenářům o tom říci něco víc?

Už od dospívání jsem psal a pracoval na různých hudebních projektech.

Někteří z vašich čtenářů možná znají můj projekt Operation Werewolf, program životní změny. Na projektu jsem pracoval několik let a cestoval jsem po světě, abych ho tím podpořil.

Hrál jsem v mnoha projektech hudebně od outlaw country přes black metal, neofolk až po synthwave.

Některé z mých projektů jsou Totenwolf, Hunters Ground, A Neon Funeral, Scepter and Crown.

Jako umělec a podnikavec jsem vytvořil a uvedl na trh několik úspěšných značek a podniků. V současné době se živím několika činnostmi – provozují finančně vydavatelské služby, poradenství, koučování, několik značek a také posilovnu.

Jsem rád vytížený.

Nedávno jsem recenzoval projekt, který jsi dělal společně s francouzskou kapelou Baise Ma Hache. Šlo o úžasnou směsici outlaw country a militantního black metalu! Jak jste se s nimi zkontaktoval a jak jste vdechli projektu život?

Již léta jsme přátelé s Jonem a Thorwaldem z BMH, nedávno jsem se setkal s Nicolasem a i dalšími členy, protože zde hráli naživo na několika událostech, které jsem pořádal.

Jsem opravdu poctěn, že mám takové lidi za své přátele. V posledních několika letech se toto přátelství prohloubilo ve skutečné bratrství a přišla idea ohledně spolupráce na novém albu. Bylo mi potěšením s nimi spolupracovat.

Jsem velmi spokojený, protože to vypadá, že si album hodně lidí užívá.

Vnímáš sám sebe jako hudebníka outlaw country, ale také jsi dříve hrál v black metalové kapele Hunter’s Ground. Můžeš nám něco říci o různých aspektech své hudební kariéry?

Mám rád mnoho různých druhů hudby i uměleckého projevu a nikdy jsem se nechtěl omezovat jen jedním formátem.

Hraji, co se mi líbí a vždy je to práce z lásky a z radosti.

Pokud se to líbí i ostatním, je to skvělé. Na konec je ale nejlepší nechat naše snahy zcela bez očekávání a jednoduše to udělat dle našeho nejlepšího svědomí.

Jsi také autorem a „teoretikem.“ Zejména prostřednictvím své knihy „Werewolf Manifesto.“ Kniha pojednává o hnutí Operation Werewolf, které jsi založil. Můžeš nám shrnout filozofii a myšlenky Operation Werewolf a proč jsi jednoho času tvrdil, že to byl celé mýtus?

Jednoduše řečeno, myšlenky stojící za organizací jsou čest, loajalita a neustálé zlepšování.

Celé to začalo jako stezka pro ostatní, kteří se zajímali, co děláme ve vlastní organizaci Operation Werewolf. Teď mohou prozkoumat naši filozofii a udělat to po svém.

Řekl jsem, že věřím, že Operation Werewolf jsou mýtus a ne hnutí, protože principy Operation Werewolf nejsou politické, ale věčné.

Je těžké to krátce shrnout.

Snadno si však najdete naše knihy i články.

Jsi také motorkář, kulturista, obchodník … Co pro tebe tyto různé aspekty života znamenají? Bojíš se někdy nudy?

 Určitě se nenudím…

Miluji motocykly, zdvíhání těžké váhy, bojové umění, prázdné silnice, cestování po cizích městech a neznámých místech, kde mě nikdo nezná.

Podnikání je jednoduše řečeno „pákový efekt“. Peníze jsou pro mě jakýmsi klíčem, pomocí něhož můžu odstranit zámek chudoby. Chudoba mě totiž omezuje v prožívání všeho, co si mohu jen vysnít nebo představit.

Baví mě vydělávat peníze stejně, jako si rád přidám dalších 5 liber na bench press.

Pocit překonání překážky a zvýšení vlastní síly je dobrá věc.

Myslím si, že musíš být v hledáčku hnutí Antifa a dalších, třebas Black lives matter… Jak to chodí v tomto ohledu v USA a jak si myslíš, že se budou věci vyvíjet v příštích letech?

Nestrávím mnoho času přemýšlením o takových věcech nebo starostí o budoucnost.

Myslím si, že je příliš mnoho lidí prolezlých strachem a úzkostí z neznámého, namísto aby byli nadšení, že žijí v zajímavých časech.

Nic z toho co se stalo mě příliš neovlivnilo – snažím se ze všech sil zůstat připraven na cokoliv, aniž bych se o cokoliv přehnaně staral.

Myslíš si, že jsme na začátku konce lidské rasy?

Ne.

Co se týká hudby, dělal jsi také neofolk se skupinou Totenwolf. Můžeš nám o tom něco říct?

Můžete si to poslechnout na iTunes a na několika dalších místech.

Totenwolf jsou poctou místu, kde jsem tehdy žil, tedy lesům na pobřeží Oregonu a pocitům, které jsem během této zkušenosti potřeboval vyjádřit.

Jaká jsou tvoje nejoblíbenější alba všech dob (bez ohledu na styl)?

Příliš těžká otázka… Ale několik mi jich rychle přišlo na mysl;

Sisters of Mercy – Floodland

Danzig 1-4

Funeral Mist – Salvation

Type O Negative – Bloody Kisses

Carnivore – Self Titled

Jaké je tvoje poselství?

„Ti, kteří trpěli, chápou utrpení a proto natahují ruku.“

A co tvoje další projekty?

Budu i nadále pracovat na několika hudebních projektech.

Operation Werewolf bude v prosinci uložena k odpočinku a v dohledné budoucnosti nepřibude žádný nový materiál, což mi umožní věnovat se svému dalším rozvoji, zatímco budu v jistém stádiu kukly.

Mám před sebou spoustu osobní práce, chvíli se chci také věnovat svému Jiu Jitsu, výtvarnému umění a nějakým obchodním záležitostem.

Nerad veřejně mluvím o svých plánech, takže to je zatím vše, co k tomu řeknu.

Díky.

 

Rozhovor s Paulem Waggenerem byl pořízen v září roku 2020. Překlad vytvořil E.X.