Rozhovor s kapelou Francs-Tireurs Patriotes

Astraea: Můžete o sobě říct pár slov? Vaše jména, stáří, kde žijete… je FTP 100% pařížská kapela?

FTP: Ahoj! Zpěvák kapely je Tanguy, její kytarista a zpěvák je Philippe, Max a Charlie taky hrají na kytaru. Julien je basák a Colin bubnuje. Kapela vznikla v Paříži, když většina z nás studovala. To je důvod, proč jsme srostlí s naším městem. Průměrný věk členů kapely je zhruba 28 let.

Astraea: Jaké jsou vaše oblíbené kapely?

FTP: Každý z nás má rozdílné oblíbené kapely! Naše společná odpověď bude pop-rock, punk, metal a nějaké identitární kapely jak z Francie, tak i dalších evropských zemí.

Astraea: Kdo v kapele skládá texty a hudbu? Je to kolektivní práce?

FTP: Philippe dělá hlavní část našich písniček – hudbu I texty, ale něco je také kolektivní práce, během zkoušek, před nahráváním, nebo před koncerty.

Astraea: Jak stará je kapela (vím, že první CD vyšlo v roce 2010) a můžete přeložit, co znamená Francs-Tireurs Patriotes? Vím, že během Druhé světové války existovala odbojová organizace s názvem FTP, je kapela tímto inspirována?

FTP: FTP vznikli v roce 2009 a naše jméno je jakýmsi vtípkem na levičáky, historické použití slov bylo “Francs-Tireurs Partisans”, což byly komunistické polovojenské jednotky během Druhé světové války. Vyměnili jsme “partyzány” za “patrioty” a z FTP se stali nacionalisté!
Jestli máme doslovně přeložit náš název, tak Francs-Tireurs znamená něco jako bojovníci mimo pravidelnou armádu a má to dvojí význam. Jsme političtí bojovníci mimo globální politický systém, takže jsou to slova pro nás jako stvořená.

Astraea: O čem jsou texty vašich písní? Musíte pochopit, že většina české populace neovládá francouzštinu.

FTP: Stejně jako další identitární kapely se chceme dotknout ve svých textech různých témat, jsou o aktuálním dění, politice, morálních aspektech a vlastenectví. Například naše poslední deska obsahuje písně o protestech proti “gay svatbám”, islámská témata, morální výchovu na veřejných školách atd. Naší zvláštností je hluboká vazba textů na francouzský jazyk a poezii a jsme známí tím, že tvrdě makáme na našich textech. Podle našeho názoru je to důležitá cesta k tomu, jak fanoušky přivést k uvědomění si hrdosti na naši společnou kulturu.

https://www.youtube.com/watch?v=3GKMMl9e6VQ

Píseň FTP o demonstracích proti legalizaci homo-svazků

Astraea: Co si myslíte o francouzské vlastenecké hudební scéně? Myslím, že na přelomu století byla podstatně silnější, čím si myslíš, že je způsobena tato změna?

FTP: Tohle je dobrá a současně i obtížná otázka. Je fakt, že za posledních 15 let vznikly na francouzské scéně jen dvě nové kapely a FTP je jediná, která přežila! Bylo štěstí, že se před pár lety rozhodli In Memoriam vrátit na scénu, takže jsou v současnosti dvě aktivní kapely. Neznáme přesné důvody změn na scéně, možná nedostatek času a peněz odradí většinu mladých talentů z řad nacionalistů od hudební dráhy. Proto není scéna dynamická.

https://www.youtube.com/watch?v=vaG82X8gLTw

Druhá francouzská kapela, o které byla v rozhovoru řeč – In Memoriam

Astraea: Teď pár otázek na politickou situaci. Jak hodnotíte situaci ve Francii před prezidentskými volbami?

FTP: Jak si můžete domyslet, politická situace ve Francii není zrovna šťastná. Lidé jsou zoufale slepí k imigraci, islámu a morálním tématům. Během poslední prezidentské volby naši krajané masivně volili kandidáty establishmentu proti Marine le Pen. Naším posláním je zpívat a zasadit se o naši budoucnost, otevírat lidem oči. Naštěstí jsou u nás hnutí na pravici, která pokračují v činnosti, což je pozitivní věc.

Astraea: Ve Francii je hodně nacionalistických a identitárních hnutí a stran, jaký vztah k nim máte? Je nějaká, kterou podporujete výhradně?

FTP: Jak už jsme řekli, existují různá hnutí na identitární a nacionalistické scéně. Naší prací je pomoci všem z nich a nechceme podporovat jen a pouze jednu skupinu z nich. Na našich koncertech můžeš potkat monarchisty, identitáře, nebo skinheady, to pro nás není problém. Jasně, že všichni členové kapely byli v posledních patnácti letech zapojeni do nacionalistických aktivit v ulicích našich měst.

Astraea: Je ve Francii cítit změna před začátkem imigrační krize a nyní?

FTP: Jak jsme už řekli, stále čekáme na změnu, kterou se snažíme uspíšit.

Astraea: Názor na Evropskou unii?

FTP: Evropská unie je parodie na Evropu. Podle našeho názoru je Evropa geografickou, kulturní a etnickou realitou, zatímco EU je federativní organizací proti našim domovinám. Máme sílu tento moloch zničit, což je první patro nového uspořádání světa.

Astraea: Jestli mám správné informace, nejbližší koncert pro FTP bude se ZZA, In Memoriam a dalšími kapelami, jak se připravujete?

FTP: Náš nejbližší koncert bude 23. září poblíž Paříže a jak víte, dalším bude 7. října s In Memoriam a ZetaZeroAlfa. Fakt se těšíme, protože je to skvělý okamžik pro kapelu, jako jsme my, abychom si zahráli s největšími nacionalistickými kapelami v Evropě.

Astraea: Co víte o naší zemi, co z České republiky znáte?

FTP: V České hudební scéně se moc neorientujeme (a za to se omlouváme) až na jednu výjimku – Operace Artaban. Někteří z nás přes prázdniny strávili pár dní v Praze, opravdu pěkné město!
Díky za otázky a buďte silní a hrdí ve svém politickém boji!